بیماری های ویروسی

Dr.M. B:
آنفولانزا ؛ علایم و درمان و راههای پیشگیری
 
" قسمت اول " 
 #آنفلوآنزا چیست ؟ 
 
 
✅ #آنفلوآنزا یا گریپ (Grippe ) بیماری واگیردار است که توسط نوعی ویروس( آر ان ای ) از خانواده Orthomyxoviridae ایجاد می شود. ویروس های آنفلوانزا موجود در قطرات تنفسی از طریق سرفه و عطسه منتشر می شوند. در اغلب موارد این انتشار از فرد به فرد و معمولا از طریق تماس دست با آنچه که به ویروس آلوده شده است و سپس تماس دست آلوده با دهان و بینی فرد منتقل می شود. 
 
علائم بیماری : 
 
✅ تب و لرز، سردرد، دردهای عضلانی از جمله کمردرد، خستگی، سرفه (که ممکن است با خلط همراه باشد). گلودرد، خشونت صدا، استفراغ.  
-گلودرد، خارش بدن، کوفتگی از علائم شایع بیماری هستند. 
 
---- انواع : 
 
✅ سه گونه ویروس آنفلوآنزا به نامهای C B A وجود دارد . هرچند دوره معمولی بیماری ۳ تا ۴ روز است اما چون در جریان آنفلوانزا میکروبهای دیگری به بدن حمله میکنند از اینرو سبب پیدایش عفونتهای ثانوی به خصوص در دستگاه تنفس هم می گردند واین بدان معنا است که آنفلوانزا ، مقاومت بدن را کم کرده و آن را برای دچار شدن به بیماریهای دیگر آماده می سازد. 
 
----- افرادی که در معرض آنفلوانزا هستند: 
 
✅بیماریهایی چون قلبی، ریوی، کلیوی، دیابت، آسم، بارداری و کهنسالی امکان مبتلا شدن افراد به آنفلوانزا را افزایش میدهند. همچنین کودکان به علت سیستم دفاعی ضعیف بیشتر به این بیماری مبتلا میشوند. 
 
***** چه زمانی باید فرزند خود را پیش دکتر ببریم؟
 
----اگر کودک شما زیر سه ماه است و تب 38 درجه سیلسیوس یا بیشتر دارد. کودکان در این سن حتما باید تحت مراقبت پزشک برای تشخیص عفونت های جدی یا بیماری های احتمالی قرار بگیرند.
----اگر کودک شما بین 3 تا 6 ماه سن و تب بالای 38/3 درجه سیلسیوس یا بیشتر دارد.
****اگر کودک شما بالاتر از 6 ماه سن و تب بالای 39/4 درجه سیلسیوس یا بیشتر دارد. 
----بیشتر از سه روز تب داشتن  
----سرفه هایی که پس از یک هفته هنوز خوب نشده اند.
----گوش درد داشتن 
----خس خس کردن سینه یا سخت نفس کشیدن 
--دوباره مریض شدن بلافاصله پس از خوب شدن و درمان آنفولانزا 
----کم آب شدن بدن
 
 #آنفولانزا ؛ علایم و درمان و راههای پیشگیری
 
" قسمت دوم " 
 
---- جلوگیری از #آنفولانزا
 
----هنگام عطسه و سرفه کردن دهان و بینی خود را بپوشانید. 
-----هنگام بیماری از دست زدن به چشم ها و بینی خوداری کنید. 
-----هنگام بیماری از حضور در اماکن تجمعی خودداری کنید.
 -----بطور مکرر دستهایتان را بشویید.
----هنگام بیماری از دست دادن و روبوسی با دیگران خودداری کنید. 
----از رها کردن دستمال کاغذی های مصرف شده در محیط خودداری کنید. 
----در هنگام بیماری به اندازه کافی استراحت کرده و تغذیه مناسب و مایعات کافی مصرف کنید.
 
 
---تفاوت آنفلوانزا و سرما خوردگی:
 
✅اغلب مردم آنفلوانزا را با سرماخوردگی اشتباه می گیرند. این دو بیماری تشابهات بسیاری دارند، ولی تفاوتهایی هم بین آنها وجود دارد. 
--در یک سرماخوردگی معمولی، بیمار ممکن است احساس ناخوشی و خشونت در گلو داشته باشد و دچارآبریزش یا گرفتگی بینی و سرفه شود؛ ولی علائم شایع آنفلوانزا عبارتند از دوره های تب و لرز شدید، سردرد، درد عضلات و ضعف و بیحالی .
----علائم معمول سرماخوردگی مثل سرفه و  گلو درد معمولاً پس از فروکش کردن علائم یاد شده آشکارتر میشوند، اما آنفلوانزا معمولاً برعکس سرماخوردگی، شروع ناگهانی دارد و علائم بیماری مثل تب، سردرد و درد عضلات 5تا 6 روز هم طول میکشد و سپس بهبود مییابد. 
---گاهی آنفلوانزا سبب ایجاد عوارضی می شود که شایعترین آنها، ذات الریه یا عفونت ریه است. ذات الریه ممکن است براثرعفونت ریه یا خود ویروس رخ دهد و یا این که به دنبال ضعف بدن پس از ابتلا به آنفلوانزا به وسیله باکتریها ایجاد شود و یا ترکیبی از هر دو باشد.
 
****درمان آنفلوانزا: 
 
✅گرچه علائم آنفلوانزا شدید است ولی در صورت عدم درمان، اکثر موارد آن پس از مدتی بهبود می یابند چون این بیماری جزء بیماریهای خود محدود شونده می باشند ولی درمان آن علاوه بر کاهش دوره بیماری و تخفیف علائم آن، از عوارض بیماری نیز جلوگیری می کند. 
استفاده از داروهای ضد ویروس آنفلوانزا 
این داروها بشرطی که در 48 ساعت اول پس از شروع بیماری مصرفشان آغاز شود، بیشترین تأثیر را هم در کاهش طول مدت بیماری (حداقل یکروز طول دوره بیماری را کاهش می دهند) و همچنین کاهش شدت علائم در طول مدت ابتلا بیماری را خواهند داشت و هر چه این داروها زودتر شروع شوند، نتایج بهتری را برای بیمار خواهند داشت.
 
*** پیشگیری 
 
✅یک راه پیشگیری استفاده ازواکسن های آنفلوانزا است. امروزه دو نوع واکسن برای آنفلوانزا وجود دارد ، یکی فرم تزریقی و دیگری واکسن اسپری بینی. کلاً واکسن آنفلوانزا، بهترین وسیله برای پیگشیری از آنفلوانزا می باشد و بهترین زمان تزریق آن از مهر ماه تا نیمه آبان است. البته واکسن در هر زمانی در فصل شیوع آنفلوانزا می تواند تزریق شود، حتی وقتی که ویروس کاملاٌ در جامعه شما پخش شده باشد. در ضمن شما سالانه به تزریق واکسن نیاز خواهید داشت برای اینکه ویروس مداوماً در حال تغییر خصوصیات خود بوده و برای همین هر سال باید توجه به خصوصیات جدید ویروس، واکسن جدید برای جلوگیری از بیماری روانه بازار گردد.
 
 
 
.........................................................................................................
 
ویزیت پزشک در منزل 22961271  در محدوده نیاوران و ازگل و  ویزیت پزشک در منزل77090019 در محدوده رسالت و تهرانپارس و نارمک ،ویزیت پزشک در منزل در محدوده آجودانیه و نیاوران ،ویزیت پزشک در منزل در محدوده اقدسیه ، ویزیت پزشک متخصص در منزل در محدوده ازگل ، ویزیت پزشک عمومی در منزل در محدوده ازگل ، ویزیت پزشک عمومی در منزل در منطقه ازگل ، اعزام پزشک عمومی به منزل در محدوده ازگل ، ویزیت دکتر در منزل در محدوده ازگل ، ویزیت در منزل در محدوده ازگل ، درمان بیمار در منزل در محدوده ازگل ، خدمات پزشکی در منزل در محدوده ازگل ، ویزیت پزشک متخصص در خانه در محدوده ازگل ، ویزیت دکتر متخصص در منزل در محدوده ازگل ، ویزیت متخصص عفونی در منزل در محدوده ازگل ، اعزام پزشک متخصص در خانه در محدوده ازگل ، اعزام دکتر به خانه در محدوده ازگل ، ویزیت در خانه در محدوده ازگل ، ویزیت دکتر عمومی در منزل در محدوده اقدسیه ، ویزیت پزشک در منزل در محدوده اقدسیه ، ویزیت پزشک متخصص در منزل در محدوده اقدسیه ، ویزیت پزشک عفونی در منزل در محدوده اقدسیه ، اعزام پزشک به منزل در محدوده اقدسیه ، اعزام پزشک متخصص به منزل در محدوده اقدسیه ، اعزام دکتر متخصص در منزل در محدوده اقدسیه ، اعزام پزشک عفونی به منزل در محدوده اقدسیه ، ویزیت پزشک عمومی در منزل در محدوده نیاوران ، ویزیت دکتر عمومی در منزل در منطقه نیاوران ، ویزیت دکتر متخصص در منزل در محدوده نیاوران ، ویزیت پزشک متخصص در منزل در محدوده نیاوران ، ویزیت پزشک متخصص در منزل در منطقه نیاوران ، ویزیت پزشک متخصص داخلی در محدوده نیاوران ، ویزیت پزشک عمومی در منطقه نیاوران ، ویزیت دکتر عمومی در منزل در محدوده پاسداران ، ویزیت پزشک عمومی در خانه در منطقه پاسداران ، ویزیت دکتر متخصص در خانه در منطقه پاسداران ، ویزیت متخصص داخلی در منزل در محدوده پاسداران ، ویزیت متخصص عفونی در منزل در محدوده  اندرزگو ، ویزیت پزشک عمومی در منزل در محدوده فرمانیه ،